Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
u nedostatku boljeg mlina može da posluži i mašina za pravljenje tjestetine koju je potrebno modifikovati. mnogi ovu mašinu za mljevenje slada koriste u ovom hobiju. da bi se ova mašina modifikovala potrebno je valjke narovašiti ili njihovu površinu "izrezbariti" pomoću burgije. valjci ove mašine su izvađeni i narovašeni na tokarskoj mašini. na sljedećim slikama se vidi kako ta mašina izgleda, kako je modifikovana i kako izgleda slad koji je samljeven pomoću ove mašine.

izgled mašine

[Image: P5300098.jpg]
хостинг фото

narovašeni valjci

[Image: P6100133.jpg]
хостинг картинок

konačan izgled mlina. mlin je pričvršćen za dvije željezne šipke, koje su urezane u kantu od jupola. kanta služi za prihvat samljevenog slada.


[Image: Picture_038.jpg]
хостинг фото

samljeveni slad. slad je samljeven sa razmakom valjaka na poziciji 4.

[Image: P6120163.jpg]
хостинг картинок

Zivjeli
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
Moja je veoma slicna, samo sto ima jos 2 para valjaka za drugacije oblike tjestenine.
Ako neko koristi busilicu za okretanje, treba koristiti brusilice koje imaju regulator brzine jer ako se prebrzo okrece, plastike unutar mehanizma se zagriju i moze se ostetiti mlin.
Zivjeli!
https://untappd.com/user/dejanc/beers
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
(30.12.2012, 11:53 )gajba Wrote: Moja je veoma slicna, samo sto ima jos 2 para valjaka za drugacije oblike tjestenine.
Ako neko koristi busilicu za okretanje, treba koristiti brusilice koje imaju regulator brzine jer ako se prebrzo okrece, plastike unutar mehanizma se zagriju i moze se ostetiti mlin.

i ova ima nastavke, ali njih nisam slikao. odličan savjet u vezi te bušilice Smile mi smo za prvu turu piva sirovine samjeli ručno. malo nam je više vremena trebalo. 6 kg sirovina smo samljeli za jedno 1,5 h
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
odlično izgledaju valjci, stvarno! svaka čast
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
http://www.mojepivo.com/akcija/corona-rucni-mlin-za-slad.html 41 KM.
Find Odgovori
Ludi Konj Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 49
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
koja vrsta majstora je potrebna da se napravie one brazde na valjcima. Nisam iz BiH pa ne znam sta znaci tokar. Majstor za utoke?Smile
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
Tokar ti j valjda metalostrugar. Uglavnom majstor koji obradjuje metale
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Ludi Konj Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 49
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
jasno, hvala!!!
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
(05.07.2013, 02:22 )Ludi Konj Wrote: koja vrsta majstora je potrebna da se napravie one brazde na valjcima. Nisam iz BiH pa ne znam sta znaci tokar. Majstor za utoke?Smile

možeš ih i sam nazubiti pomoću burgije Zivjeli
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
Re: Mlin od mašine za pravljenje tjestenine
Preporuka je da se uvijek koristi food grade plastika u svakoj prilici.
Jer iako na kanti jupola stoji oznaka da je food grade, ona više nije food grade jer je prije toga u njoj stajao jupol. Bez obzira što se jupol razređuje vodom.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools